Język niemiecki

I. Tworzymy miejsce dla języka niemieckiego
w naszej szkole

Pierwsze kroki do stworzenia przestrzeni kojarzącej się z językiem niemieckim zostały już poczynione: utworzona została sala
j. niemieckiego, Instytut Goethego podarował kilka plakatów dydaktycznych.

II. Międzynarodowy Dzień Języków, 26 września 2019 r.

Na zajęciach języka niemieckiego uczciliśmy ten wyjątkowy dzień grami edukacyjnymi
z projektu Instytutu Goethego „Erlebnisreise mit Deutsch/Z niemieckim w drogę”.

III. Projekt Niemcy

Poznajemy język, poznajemy kraj. W listopadzie przypadała 30 rocznica upadku muru dzielącego Berlin. W klasach piątych i szóstych uczniowie pracowali nad projektem o Niemczech. Zdobywali podstawowe wiadomości z geografii Niemiec, szukali podobieństw w języku polskim i niemieckim, obecności elementów kultury niemieckiej w naszym życiu codziennym oraz zbierali skojarzenia z tym krajem.

IV. Wizyta w bibliotece Instytutu Goethego

Na początku grudnia uczniowie klasy 5c mieli okazję odwiedzić bibliotekę Instytutu Goethego, zajmującego się wspieraniem nauki języka niemieckiego.
W bibliotece można znaleźć dużo pozycji dla dzieci: książki, płyty CD, filmy
a nawet gry. Oczywiście w języku niemieckim. Można czytać w przytulnym miejscu, ale również wypożyczyć.
Uczniowie pracowali na tabletach, poznając nowy projekt Instytutu Goethego „Kinderuni-Uniwersytet dziecięcy”   (kinderuni.goethe.de ), zwiedzali bibliotekę, przeglądali książki i czasopisma oraz wypróbowywali gry.

V. Advent, Advent, ein Liechtlein brennt …

Kalendarz adwentowy jest stałym elementem przygotowań do Świąt Bożego Narodzenia w Niemczech. Na stronie niemieckiej wdrmaus.de, z materiałami dla dzieci, znaleźliśmy kalendarz adwentowy z krótkimi filmikami oraz propozycjami kreatywnych prac. Uczniowie z klasy 6b postanowili wypróbować jedną
z zamieszczonych instrukcji. Udało się wspaniale! Wesołych Świąt!